Rozwód Poznań - Zmuszanie do małżeństwa



Kancelaria_Poznań_fotoZmuszanie do małżeństwa

Czy można zmusić kogoś do pozostania w  małżeństwie?

W niektórych sytuacjach tak, można.

Zasadniczo w przypadku, gdy małżonków nie łączą już więzi ekonomiczne, uczuciowe, intymne sąd po wniesieniu pozwu o rozwód orzeka o rozwiązaniu małżeństwa. Może orzec przy tym o rozwiązaniu małżeństwa z winy jednego lub obu małżonków.

Niemniej są sytuacje, gdy mimo rozpadu małżeństwa sąd nie może orzec o jego rozwiązaniu.

Dotyczy to sytuacji, gdy o rozwód wnosi  małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia.  Jednocześnie drugi małżonek nie zgadza się na orzeczenie rozwodu.

Kodeks rodzinny bowiem reguluje, iż rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Zaznaczyć należy, że nie dotyczy gdy drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Zgodnie z wytycznymi Sądu Najwyższego w sprawach rozwodowych, chodzi o to, by usankcjonować w ten sposób działania małżonka którego wyrobienie społeczne i postawa moralna nie powstrzymałaby od aspołecznego, lekkomyślnego traktowania obowiązków wynikających z zawartego związku małżeńskiego.

Jest to tzw. zasada rekryminacji.

Warto zapoznać się z fragmentami orzeczeń pokazującymi przekładowe sytuacje zbierania przez sądy głosu w tej sprawie:

W orzecznictwie można na ten temat znaleźć następujące stanowisko:

1.

W wypadku stwierdzenia, że małżeństwo jest martwe i nie spełnia swych społecznych funkcji, bowiem nastąpił zupełny rozkład pożycia i ma on cechy trwałości, ustawodawca w art. 56 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyłączył możliwość udzielenia rozwodu wówczas, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, co z punktu widzenia Prawa ma miejsce wtedy, gdy po stronie małżonka żądającego rozwodu istnieją zawinione przez niego przyczyny rozkładu pożycia, a po stronie drugiego małżonka nie istnieją żadne przyczyny rozkładu albo istnieją przyczyny niezawinione, lecz nie tak poważne, aby należało uznać, że same wywołałyby zupełny i trwały rozkład.

2.

Siedmioletni okres rozkładu pożycia małżonków nie może sam przez się stanowić wystarczającej przesłanki do orzeczenia rozwodu, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego a małżonek niewinny nie wyraża zgody na rozwód, przy czym odmowy tej nie można ocenić jako sprzecznej z zasadami współżycia społecznego, skoro w sprawie brak było podstaw do wysunięcia sugestii, aby małżonek odmawiający zgody na rozwód czynił to z zemsty, szykany lub osobistych korzyści.

3.

Niedopuszczalnym jest, aby przez udzielenie rozwodu dochodziło do usankcjonowania szczególnie rażąco nagannego postępowania małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia.

4.

Przy żądaniu rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia należy oceniać, czy odmowa drugiego małżonka wyrażenia zgody na rozwód nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego w sytuacji gdy rozwód ma na celu wyeliminowanie szkody, jaką z punktu widzenia społecznego jest utrzymywanie formalnych więzów małżeńskich, gdy małżeństwo faktycznie nie istnieje i nie ma szans dalszego jego funkcjonowania. Przy ocenie tych okoliczności istotne znaczenia ma upływ czasu od chwili ustania pożycia małżonków.

5

Motywem zakazu rozwodu na żądanie małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia są względy natury społeczno-wychowawczej. Jednakże swoista kara nałożona na małżonka, który samowolnie zerwał pożycie małżeńskie lub lekceważył obowiązki rodzinne, nie może być ani bezwzględna, ani bezterminowa. Względy społeczno-wychowawcze nie mogą bowiem przemawiać za wieloletnim utrzymywaniem wyłącznie formalnych więzi małżeńskich, gdy małżeństwo faktycznie nie istnieje i nie ma żadnych szans na jego funkcjonowanie.


Zapraszam do skontaktowania się z naszą Kancelarią w Poznaniu 

Radca prawny Marcin Butkiewicz.

Tel 61 641-64-61   Fax 61 641-64-91

Strona  Kancelarii Poznań na YouTube

Google+